Dne 28. 1.2015 se v Praze v rámci Projektu CZ10 uskutečnil další z workshopů, tentokrát na téma: „Trestní odpovědnost právnických osob“. Za účasti státních zástupců, soudců, zástupců Ministerstva vnitra, Ministerstva financí, odborníků z akademické sféry, neziskových organizací a dalších účastníků, bylo možné nahlédnout nejen na legislativní rámec a praxi v této problematice v České republice, ale i v dalších státech EU.
Ředitel analytického a legislativního odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně zahájil workshop poutavým příspěvkem shrnujícím historický vývoj legislativy k problematice trestní odpovědnosti právnických osob v České republice a její současnou podobu. Posluchači byli taktéž seznámeni s konkrétními praktickými aspekty v dané oblasti vrchním komisařem z plzeňské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Mezinárodními zkušenostmi a praktickými poznatky přispěli i experti Rady Evropy z Holandska, Dánska, Lotyšska a Itálie, kteří se ve svých prezentacích pozastavili zejména nad problematickými body, jakými jsou postihy společností bez majetku, vyhlášení bankrotu společnosti, která je trestně stíhaná či odpovědnost právnické osoby za skutky spáchané jejími zaměstnanci. V prezentacích jednotlivých expertů bylo navíc možné pozorovat nejen odlišné způsoby postupů při řešení faktických případů, ale i zcela rozdílný rozsah a metodu zachycení trestní odpovědnosti právnických osob v národních právních předpisech.
V závěru konference byly diskutovány otázky související s plánovanou přípravou školícího manuálu zabývajícího se zhodnocením současné situace trestní odpovědnosti právnických osob v České republice, případovými studiemi, komparací s dalšími státy EU a v neposlední řadě implementací doporučení s tématikou související. Tento manuál by měl být po jeho dokončení používán pro školení odborné veřejnosti.